top of page

2019 Women in Architecture ödülü


The Architect's Journal ve The Architectural Review tarafından ortaklaşa kurulan Women in Architecture Awards’ın sekizinci edisyonununda Mimar Liz Diller ve mimari fotoğrafçı Hélène Binet, mimarlık alanındaki olağanüstü katkılarından dolayı sırasıyla 2019 Jane Drew ve Ada Louise Huxtable Ödüllerine layık görüldüler

Liz Diller ve Hélène Binet

New York merkezli Diller Scofidio + Renfro'nun kurucu ortağı Liz Diller, “Jane Drew Prize 2019 ödülünü kazanmak ve bununla birlikte inanılmaz bir kadın grubuna katılmak büyük bir onur,” dedi. Aynı zamanda “Çalışmalarıyla ve tasarımda mükemmelliğe olan bağlılıklarıyla, mimarlık alanında kadınların görünümünü yükselten mimari tasarımcı” adına verilen kabul eden ödül, 2018 yılında Amanda Levete’ye, 2017’de Denise Scott Brown’a ve 2016’da ise Odile Decq'e verilmişti.

Jane Drew ödülünün haberi, kısa bir süre önce ofisi Londra Müzik Merkezi için planlarını açıklayan ve New York'taki Hudson Yards gelişiminde iki önemli eserin ilkini tamamlayan Diller için önemli bir zamanda geldi. Diller, geçen yıl Time Magazine'in seçtiği En Önemli 100 Kişi arasına girdi.

Mimari fotoğrafçı Hélène Binet de aldığı ödüllerle tanınıyor ve bu yıl yaklaşık otuz yıllık kariyeri adına Ada Louise Huxtable Ödülü'nü aldı. AJ’nin editörü Emily Booth, “Yaklaşık otuz yıl boyunca, Hélène Binet’in fotoğrafçılığı mimarlığı nasıl anladığımızı etkiledi ve şekillendirdi” dedi.

Binet'in çalışmaları, Caruso St. John, Geoffrey Bawa, Zaha Hadid ve Studio Mumbai'nin eserleri de dahil olmak üzere her tür ve ölçekte projeleri kapsıyor. 2015'te Julius Shulman Enstitüsü’nün verdiği Fotoğrafta Mükemmellik Ödülü'nü almış ve 2007'de İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü'nün onursal üyesi olarak seçilmişti. Çalışmaları New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'nin daimi koleksiyonunda yer alıyor.

Kadın mimar ve tasarım profesyonellerinin dünyadaki kapsamlı ve istisnai çalışmalarını kutlamak amacıyla 2012 yılında kurulan Women in Architecture Award resmi olarak Mart ayında verilecek bir öğle yemeğinde sahiplerine teslim edilecek.

Comments


bottom of page