Necd Koleksiyonu Sotheby’s Londra'da sergileniyor

03.10.2019

Sotheby's, İslam dünyası açısından birer kayıt niteliği taşıyan oryantalist tabloların bir araya geldiği Necd Koleksiyonu'na ev sahipliği yapıyor.

 

☕️ 1 dakikalık okuma

 

                                                                                                                                                                                Osman Hamdi Bey, Kuran Dersi, 1890, Tuval üzerine yağlıboya

 

Arap, Osmanlı ve İslam dünyasındaki günlük hayata dair birçok ayrıntıya yer veren koleksiyona ait 155 yapıt, ilk kez 11-15 Ekim tarihlerinde Sotheby's Londra galerilerinde sergilenirken, 22 Ekim tarihinde ise koleksiyondaki 40 seçkin tablo, özel bir müzayedeyle satışa sunulacak. 

 

Sotheby's Londra 19.yüzyıl Avrupa Tabloları Başkanı Claude Piening'in  en etkileyici yönünün "İslam dünyasının toplumsal tarihinin betimlenmeye çalışılması" olarak altını çizdiği Necd Koleksiyonu, bölgedeki yerleşik toplumun yaşamına dair bir panorama oluşturma amacındaki tek bir koleksiyoner tarafından oluşturuluyor. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi oryantal kültürün etkili olduğu yerleşimlere seyahat etmiş sanatçıların temsil edildiği koleksiyonda, Osman Hamdi Bey'in Kuran Dersi başlıklı bir tablosu ve  döneme tanıklık etmiş sanatçılar tarafından yapılmış Türkiye temalı tablolar da yer alıyor.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Please reload

All rights reserved. Unlimited Publications.

Meşrutiyet Caddesi No: 67 Kat: 1 Beyoğlu İstanbul Turkey

Follow us

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon