top of page

Yeni nesil aile yadigârı mobilyalar için açık çağrı

The Circle, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve Yonga Mobilya ortaklığında başlayan açık çağrı sonucunda Türkiye'den yedi tasarımcı, gelecek için kaliteli, sürdürülebilir ve uzun ömürlü mobilyalar üretecek2018 yılında Avcı Architects öncülüğünde kurulan; mimari, kültür, sanat ve araştırma platformu olarak açık bir mecra olmayı hedefleyen The Circle, Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ve Yonga Mobilya ortaklığında Future Heirlooms | Geleceğe Yadigâr adlı bir açık çağrı yayınladı.


Günlük hayatımızın parçası olan ve aile yadigârı olarak tabir edilip gelecek nesillere aktarılabilecek mobilyaların malzemesine ve işçiliğine dikkat çekmeyi hedefleyen Future Heirlooms | Geleceğe Yadigâr, 8 Temmuz'a kadar başvuruya açık olacak.


Türkiye'deki yeni nesil tasarımcıları harekete geçirmeyi hedefleyen projede Amerikan sert ağaçlarıyla yapılacak tasarımların, günümüzün tek kullanımlık mobilyalarından ziyade geleceğe aktarılabilecek kaliteli, sürdürülebilir ve uzun ömürlü ürünlerin çıkartılması hedefleniyor.


Türkiye'den katılacak yedi tasarımcı, Tom Dixon, Mekan Gürsel, Defne Koz, Seyhan Özdemir ve Mehmet Ali Uysal'dan oluşan jüri tarafından seçilerek yenilikçi tasarımlara davet edilecek. Tasarım sürecinin ardından Yonga Mobilya tarafından üretilecek eserler Kasım - Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul'da sergiye çıkacak.


Açık Çağrı için 40 yaş altı, endüstriyel tasarım, ürün tasarımı, iç mimari tasarım veya mimarlık alanlarında Türkiye veya yurt dışındaki üniversitelerin lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olan, veya tasarımcı olarak kimliğini kanıtlamış adayların başvurusu kabul ediliyor.


Başvuru sahiplerinin, tasarım kültürüne katkı sağlamış, ulusal veya uluslararası platformlarda yayınlanmış, bir yarışmada kabul görmüş bir mobilya, ürün tasarım projesi veya bir platformda yayınlanmış/sergilenmiş sanatsal bir üretiminin olması da bekleniyor.


Proje takvimi şu şekilde;


Açık Çağrı Süreci: 7 Haziran – 8 Temmuz

Seçim Süreci: 11-25 Temmuz

Brifing ve Tasarım Süreci: 25 Temmuz – 22 Ağustos

Üretim Süreci: 22 Ağustos – 7 Kasım

Sergi: 21 Kasım - 21 Aralık


Ayrıntılı bilgi için https://thecircle-o.com/gelecegeyadigar web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Comments


bottom of page