top of page

Köken Ergun filmleri Çanakkale'de

Çanakkale'nin sanat alanlarından biri olan sub, Köken Ergun'un dört filmini içeren Tanıklık (Paradoksu) programı ile seyirciyle buluşuyor


Nisan 2017'de katıldığı kültür sanat alanının Çanakkale'deki ayaklarından biri olan sub, Mayıs ayı boyunca Tanıklık (Paradoksu) programıyla Köken Ergun filmlerine ev sahipliği yapıyor. 2019 yılındaki planlama sürecinin ardından 2020 yılında başlayan !!! projesi kapsamında düzenlenen gösterimler, bölgeye dair ekolojik kavramları çok disiplinli bir bakış açısından ele alıyor.Dört filmi kapsayan gösterim programı, 6-29 Mayıs arasında Çanakkale Halk Bahçesi'nde yapılacak. Gösterimlerin ilki, Ergun'un 2000'li yılların ilk yarısında İstanbul'daki farklı stadyumlarda kaydetmiş olduğu BAYRAK (2006) ve Ben Askerim (2005) isimli iki video ile başlıyor.


Programın devamında Gelibolu yarımadasındaki şehitlik turizmini aktaran Şehitler/Heroes (2019) adlı yapım 13 Mayıs Cuma günü saat 19.00'da gösterilecek. Ergun'un üç senelik bir çalışma sonunda Türkiye-Avusturalya ortak yapımı olarak sunduğu belgeselin gösterimleri 14-21 Mayıs arasında sub'da devam edecek.


Program kapsamındaki son gösterim ise İstanbul'daki bir Caferi mahallesi olan Zeynebiye'de geçen Aşura (2011) olacak. Mahalle halkının Kerbela faciasını canlandırdıkları oyunun hazırlıklarını ve ağlama ritüellerini aktaran film, 22-29 Mayıs arasında sub'da olacak.


Comments


bottom of page