ha:ar'ın yeni sergisi JD Malat Gallery’de


Sanatçı ikilisi ha:ar’ın (Hande Şekerciler ve Arda Yalkın) yeni sergisi 13 Ocak-12 Şubat 2022 tarihleri arasında Londra’daki JD Malat Gallery’de izleyiciyle buluşuyor. Sergide ikilinin Pulse: Electric Mannerism başlığı altında plastik sanatlar ile yeni medya teknolojisi arasındaki kesişimi keşfettikleri yeni çalışmaları yer alıyor

Hande Şekerciler, ecstasy no:33, 47 x 34 x 39 cm, 6+1 edition

Özel kimyasal patina uygulanmış bronz, 2021


ha:ar'ın sergi kapsamında JD Malat Gallery'de yer alacak Electric Mannerism serisine sanatçı Hande Şekerciler’in ecstasy adlı heykel serisinden eserlerler eşlik edecek. Electric Mannerism serisi Ankara’da başlayan yolculuğuna Venedik ve Milano’nun ardından Contemporary İstanbul kapsamında İstanbul’da devam etmişti. Ayırca sergi ha:ar’ın ilk defa karşımıza çıkacak light box çalışmalarına, NFT’lerine ve bir adet videoya ev sahipliği yapacak.


ha:ar’ın çalışmaları, Rönesans ve Barok dönemlerinin büyük ustalarını, geçmişi yeniden yorumlayan bir dizi kompozisyon ile fiziksel ve sanal bir ortamla ilişkilendirerek keşfediyor. Maniyerist hisler uyandıran çalışmalar mistik pozlara ve Barok resmini anımsatan bulutlarla çevrili dramatik bedensel gerilimlere yer veriyor. Sanatçıların benimsediği teknoloji, izleyicinin önünde durmak ya da estetik deneyimin odak noktası olmaktan ziyade, yeni anlamların keşfedilmesine yardımcı olma niyetinde. İnsanlığın yarattığı medeniyetle, ürettiği teknolojiyle ve varoluş biçimiyle çatışma konularına odaklanan sanatçı ikilisinin sergisinde İmkânsız Heykeller serisinden işleri yer alıyor. Serinin yeni parçası olan video çalışma da fuar kapsamında ilk kez izleyicilerle buluşmayı bekliyor.


“Geçmişi bugünün merceğinden yeniden yorumlamak, kendi zamanımızı anlamamıza nasıl yardımcı olur? Postmodernist referans noktalarının kaybıyla karşı karşıya kaldığımızda, kendimizi yönlendirmek için geçmişimizle yeniden bağlantı kuruyor ve vizyonumuzu, günlük hayatı giderek yaygınlaşan teknolojik boyuta taşıyan bir geleceğe dönüştürüyoruz.” -ha:ar

ha:ar’ın üretimleriyle diyalog kuran Hande Şekerciler’in heykelleri, dijital ve somut gerçekliklerin yansımalarını araştırıyor. Sanatçı, Rönesans yankısına dalmış görünen bir insan figüründen yola çıkarak, öznelerin kimliğini altüst ederek, onları saç ve giysi gibi karakterize edici unsurlardan arındırıp özgürleştiriyor. Böylece izleyici bedenleri anonim olarak, herhangi bir sosyal yapının ötesinde görme fırsatı yakalıyor.

Toplumsal meselelere heykel perspektifinden yaklaşan Hande Şekerciler’in figürleri Helenistik ve Rönesans sanat eserlerinden ilham alıyor. Kıyafet, saç, cinsiyet gibi detaylardan arındırılmış bronz heykeller, çelişkili ve farklı ruh hâllerini yansıtıyor. Sergiye ayrıca ha:ar ve Hande Şekerciler’in çalışmalarından görsellerin ve metinlerin yer aldığı bir kitap eşlik ediyor. 800 edisyonlu, özel baskı kitaba ilerleyen günlerde J.D.Malat Gallery ve ha:ar İnternet sitelerinden ulaşabilirsiniz.