ha:ar’ın yeni sergisi Venedik’te


Sanatçı ikilisi ha:ar’ın yeni sergisi Pulse: Electric Mannerism, 19 Haziran - 26 Temmuz tarihleri arasında Venedik’te yer alan Giudecca Art District’te (GAD) MoCDA ve CerModern iş birliğiyle gerçekleşiyor. Londra merkezli J.D Mallat Gallery tarafından temsil edilen heykeltıraş ve yeni medya sanatçısı Hande Şekerciler ise ecstasy Self Portrait no.1 adlı heykeliyle Londra’da, Mayfair Sculpture Trail’de yer alıyor


ha:ar, Impossible Sculptures No:23, CGI (Bilgisayar İle Üretilmiş Görüntü), Bilgisayar Kontrollü Işıklı Kutu, 200x166, 2021


GAD’ın Covid 19 acil durumuna vermeye çalıştığı kolektif bir yanıt olarak dikkat çeken THE_SPACE_WE_LIVE_IN başlıklı etkinlik serisi, Venedik'i bir buluşma, karşılaştırma, araştırma, yeniden başlatma yeri olarak gören kurumlar, küratörler, sanatçılarla uluslararası iş birliklerinden oluşuyor. 21 Mayıs'tan Aralık ayının sonuna kadar GAD alanlarında yer alacak 12 sergi, söyleşi, performans, küratöryel proje ve yerleştirmeden oluşan zengin bir dizi etkinliğin yer alacağı programda, mimari, uzay, bilim ve sanat hakkındaki projeleri bir araya getiren etkinlik dizisine ha:ar da Pulse: Electric Mannerism sergisiyle dahil oluyor.


Hande Şekerciler, ecstasy self-portrait no:1, 92x112x101 cm, 2020


İkilinin daha önce CerModern’de sanatseverlerle buluşan çalışmalarının yer alacağı sergi aynı zamanda GAD (Giudecca Art District) ve MoCDA (Museum of Contemporary Digital Art) iş birliğinin de açılışını yapıyor. Serginin küratörlüğünü Serena Tabacchi ile iş birliği içinde Chiara Braidotti ve Filippo Lorenzin üstleniyor.


Heykeltıraş Hande Şekerciler ve dijital sanatçı Arda Yalkın’dan oluşan ha:ar’ın çalışmaları, Rönesans ve Barok dönemlerinin büyük ustalarını, geçmişi yeniden yorumlayan bir dizi kompozisyon ile fiziksel ve sanal bir ortamla ilişkilendirerek keşfediyor. Maniyerist bir etki öneren ha:ar'ın çalışmalarının her bir ögesi mistik pozlarda tasvir edilirken, Barok resmini anımsatan bulutlarla çevrili dramatik bir bedensel gerilim ile karakterize ediliyor. Sanatçıların benimsediği teknoloji, izleyicinin önünde durmak ya da estetik deneyimin odak noktası olmak niyetinde değil; daha ziyade, yeni anlamların keşfedilmesine yardımcı oluyor. İnsanlığın yarattığı medeniyetle, ürettiği teknolojiyle ve varoluş biçimiyle çatışma konularına odaklanan sanatçı ikilisinin sergisinde İmkansız Heykeller serisinden işleri yer alıyor.