top of page

Eda Çekil’in Aile Albümü, Yapı Kredi bomontiada’da


Yapı Kredi bomontiada, sanatçı Eda Çekil’in aile albümlerine, aile ve evlilik kurumlarına dikkatli bir bakış sunan Aile Albümü başlıklı İstanbul’daki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. BüroSarıgedik iş birliği ile düzenlenen sergi, 8 Nisan - 8 Mayıs 2021 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada ALT’ta ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor


Eda Çekil, İsimsiz, 2020

Yapı Kredi bomontiada, sanatçılara galeri sisteminden farklı bir destek yapısı oluşturmak amacıyla 2017 yılında kurulan BüroSarıgedik iş birliğiyle yıl boyunca bir dizi sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sanat ortamının güncel koşullarında sanatçılara ve sanatseverlere alan açması amacıyla hayata geçirilen bu iş birliğinin ilk iki sergisinden biri olan Aile Albümü, sanatçı Eda Çekil’in bu yıl tamamladığı sanatta yeterlik çalışmasında odaklandığı çağdaş sanatta aile fotoğrafı ve toplumsal cinsiyet kavramları üzerinden şekilleniyor.


Eda Çekil, Annemin Ardından I & II, 2020


Çoğunlukla kişisel geçmişine odaklanarak fotoğraf ve farklı ortamları toplumsal cinsiyet ekseninde bir araya getiren Çekil, sanatçı ve eğitmen Dilek Winchester’ın Sanat Dünyamız’ın Mayıs - Haziran sayısında yer alacak Müesseseler ve İnce Şeyler başlıklı yazısında ifade ettiği üzere, sergideki eserlerle, aile albümlerini, aile ve evlilik kurumunun kadrajına alırken, kuşaklar arası deneyim paylaşımı, sanatçılar arasında süregiden etkileşim, feminizm ve eleştirel teori gibi farklı aktarım hatlarını birleştiriyor ve bazı tarihsel anları ve sanat eserlerini hatırlamak için de bir köprü görevi görüyor. Sanatçı, farklı rollere bürünmekten ve kendi temsillerini kullanmaktan geri durmayarak sanat yapma ediminin dinamik yapısına dair bir okuma sunuyor.

Eda Çekil’in Aile Albümü sergisi, 8 Nisan - 8 Mayıs 2021 tarihleri arasında Yapı Kredi bomontiada ALT – Beyaz Oda’da Salı’dan Cuma’ya 12:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Comentários


bottom of page