top of page

Bozcaada Caz Festivali için hazırlıklar başladı


Bu yıl 5. yaşını kutlayan Bozcaada Caz Festivali, 20-21-22 Ağustos 2021 tarihleri arasında zengin müzik içeriği ve disiplinlerarası KEŞİF programıyla Bozcaada’da ve çevrimiçi platformunda gerçekleşiyor


Sedat Girgin, Keşif Albüm Kapağı, Bozcaada Caz Festivali 2020Yazın sevilen etkinliklerinden biri olan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından düzenlenen Bozcaada Caz Festivali, cazın ustalarını ve genç müzisyenleri bu yıl yeniden buluşturmaya hazırlanıyor.

Bozcaada’nın ilham veren doğasında 2017 yılından beri gerçekleştirilen festival, farklı jenerasyonlardan uluslararası müzisyenleri dinleyiciyle buluşturmanın yanı sıra, katılımcılarına çağdaş sanat ve gastronomi dahil olmak üzere farklı disiplinlerin yer aldığı kapsamlı bir etkinlik programı sunuyor. Festivale adını veren ve ev sahipliği yapan Bozcaada’nın doğasına zarar vermeden, kalıcı ve sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla yola çıkan etkinlik, herkese nefes alabilecek bir alan sunuyor.


Bozcaada Caz Festivali, 2019


Katılımcılarını anın içinde ve farkında olmaya davet eden Bozcaada Caz Festivali, “akış” kavramını literatüre kazandıran psikolog Mihály Csíkszentmihályi’nin, kişiyi konfor alanından çıkaran ve gündelik konulardan uzaklaştıran aktivitelerin getirdiği mutluluk ile zamanın hızla akması arasındaki ilişkiyi araştıran ototelik kavramından esinlenerek yola çıkıyor. Amacı kendisinde olan anlamına gelen ototelik, yaşanılan deneyimin ve gerçekleştirilen eylemin kalitesini arttıran, bireyin konsantrasyonunun yüksek, anın içinde ve farkında olduğu, zaman algısının değiştiği bir akış hali olarak tanımlanabilir. Öz farkındalığın dahi kaybolduğu ve geçici sürelerle yakalanan bu hakimiyet, doğaçlama anındaki müzisyenlerde de karşımıza çıkıyor.


Bu kavramdan yola çıkarak; “Albert Einstein ve Miles Davis’in ne gibi benzerlikleri olabilir?, İzafiyet teorisini geliştirmek ve So What parçasının solosunu çalmak arasındaki bir ilişki var mıdır?, Mutlu hissettiğimiz anlara katkı yapan unsurlar nelerdir?, Ototelik bir eylemde öz farkındalığın kaybolması hissi nasıl tanımlanabilir?” ve benzeri soruları tartışmaya açan festival, sanatçısı, katılımcısı, çalışanı ve ada sakinleriyle birlikte herkesi akış halini keşfetmeye davet ediyor.


Bozcaada Caz Festivali, 2019, @gezginharitası


Festival modeli


Erişilebilirlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm gibi kritik öneme sahip konuların da altını çizen Bozcaada Caz Festivali, konularında uzman kişi ve kurumlarla çalışarak farkındalık yaratmaya devam ediyor. Eğlence sektöründe ileri dönüşüm (upcycle) bilincini uyandıran festival, fiziksel düzenlemelerden, festival ekibine verilen eğitimlere kadar festival ortamını erişilebilirliğe uygun hale getiriyor. Her konuda erişilebilirlik üzerine çalışan Bozcaada Caz Festivali, 2019 itibarıyla caz müziği destekleyen Europe Jazz Network’e dahil olmuş ve daha fazla kişiyi bilgilendirmek ve bir iletişim ağı kurmak amacıyla da 2020 yılında Türkiye Caz Ağı’nın kurucu üyesi olmuştur.

Festival, iklim krizine dikkat çekmek için uzun dönem partnerlik yaptığı Esmiyor adlı podcast serisi ile Keşif programında özel içerikler üretiyor; Ecording iş birliği sayesinde festival için alınan her bileti, doğada bir tohum topuna dönüştürüyor. Reflect Studio ortaklığıyla ise, festival ürünlerinin etik üretim anlayış ve sürdürülebilir yöntemlerle üretilmesini sağlıyor.


Bozcaada Caz Festivali, aynı zamanda uluslararası müzik endüstrisinde cinsiyet eşitliğini hedefleyen İngiltere merkezli Keychange programında yer alıyor. İngiliz Telif Hakları Meslek Birliği Vakfı PRS Foundation tarafından yönetilen program, festivalleri 2022 yılına kadarki etkinliklerinde yarı yarıya olacak şekilde cinsiyet dengesi sağlamaya teşvik ediyor.


Bozcaada Caz Festivali, 2020


Keşif programı

Medya ve içerik partneri Aposto!nun desteğiyle gerçekleşecek 5. Bozcaada Caz Festivali’nin enerjisini hem katılımcılara hem de ada sakinlerine aktaracağı Keşif programının detaylarının ise ilerleyen günlerde paylaşılması planlanıyor.


Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here ve Metro Türkiye iş birliğiyle düzenlenen 20-21-22 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Bozcaada Caz Festivali biletlerini Passo üzerinden temin edebilir, detaylı bilgi için bozcaadacazfestivali.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Comments


bottom of page