top of page

border_less Kitap Fonu 2022 ödülü açıklandı

Ocak ayında 2022 fonu için açık çağrı yayınlayan border_less, geçtiğimiz günlerde ARTBOOK DAYS kapsamında Arter'de sanatçı kitaplarını bir araya getirmişti


HAH, Karşılaşmadan, karışık medya yerleştirmesi, 2017


Geçtiğimiz günlerde düzenlenen border_less Art Book Days, fuar kapsamında söyleşiler gerçekleştirilerek kültür sanat alanında yayın yapan bireysel sanatçılar ve kurumların bir araya geldiği bir alan oluşturdu.


Fonun 2021 senesine ait ödül, Kari Conte, Duygu Demir ve Selen Sarıoğlu Süloş’tan oluşan jürinin kararıyla Ceminay Kara ve Oğuzhan İzmir’in Talveg: Meriç Nehri’nin Çok Bilinen Sırları adlı kitap projesine verilmişti.


border_less Kitap Fonu 2021 ödülü sahibi Ceminay Kara ve Oğuzhan İzmir’in

Talveg: Meriç Nehri’nin Çok Bilinen Sırları adlı proje


border_less Kitap Fonu 2022'nin, Anlam De Coster Arslanoğlu, Peter Hristoff ve Ayşe Umur'dan oluşan jürisi bu sene Işıl Eğrikavuk'un Bir Protestodan Sanat Sergisine: Diyalog Temelli Sanat Yoluyla Ortak Bağ Oluşturma adlı projesini destekleme kararı aldı.


Üretim desteğiyle beraber tamamlanmış hali ile ilk kez ARTBOOK DAYS 2023'te raflarda olacak eser, Işıl Eğrikavuk’un Gezi Eylemleri ile ilgili doktora tezini kitaplaştırarak bir sanatçı tarafından yazılan akademik metinlerin nasıl değerlendirilebileceğini sorguluyor.


Gezi protestoları ile topluluk temelli sanatlar arasındaki diyaloga odaklanan çalışma, sanatçının Türkiye'den altı farklı sanat ve ekoloji kolektifiyle beraber gerçekleştirdiği bir sanat projesinin de görünür yüzü oluyor.border_less Kitap Fonu 2020 ödülü sahibi Esra Oskay'ın

Ayvazovski ve Diğerleri : Resmi Makamların Resimli Bir İncelemesi adlı proje


2018 yılının Ocak ayında yayıncılık faaliyetlerine başlayan ve farklı coğrafyalardan sanat üretimleri ile sanatsal ifade biçimlerini bir araya getiren Türkiye merkezli çevrimiçi bir platform olan border_less, sanatçı ve yazarlara alternatif bir alan oluşturmayı hedefliyor. Bu kapsamda içerik ve yayın desteği veren oluşum, açık çağrıları ile daha önce kapsamlı bir kitap basımı yapmamış sanatçılara üretim aşamasındaki kitapları için fon sağlıyor.


Barın Han ise, 2022 itibariyle border_less Kitap Fonu kazananı olan projelerin limitli sayıdaki özel edisyon baskılarına sponsor oluyor.

Commenti


bottom of page