top of page

Bir Avuç Bodrum

Gaggenau, Zai Bodrum’da, Şef Ali Ronay’ın Bir Avuç Bodrum konseptiyle gerçekleştirdiği Chef’s Table’da sanatçı Mercan Dede'yi ağırladı10 ve 11 Ağustos tarihlerinde Zai Bodrum'da Gaggenau etkinliği olarak gerçekleşen Şef Ali Ronay’ın Bir Avuç Bodrum konseptli yemeği katılımcılara sanat ve gastronominin buluştuğu bir deneyim yaşattı. Almanya'nın Gaggenau kasabasında çivi dövme atölyesinde bir kıvılcım ile başlayan ve 340 yıldır devam eden hikâyesinde sıra dışının üretilmesinde vazgeçmediği üç kutsal değerin altı çizildi: Tasarımcının vizyonu, malzemelerin kalitesi ve zanaatkârın yeteneği.Mercan Dede’nin üç yıldır üzerinde çalıştığı ve ilk kez sergilenen Atlantis Rising isimli sergisi ve performansı yer aldı. Kayıp şehir Atlantis’e yeni bir son yazan sanatçı aynı zamanda sanatseverlere dünyayı korumak üzere açık çağrıda bulunuyor. Zai Bodrum’da yer alan sergi sanatçının altı yeni eserin yanı sıra geçmiş sergilerden yapıtlarını da mitolojik dünyasına Akdeniz kültürüne gönderme yaparak dahil ediyor.
"Ben subjektif bir felsefi ve içsel bir bakışla Atlantis hikâyesindeki bu manevi anlamda yükselmiş varlıkların, göç ettikleri alemlerden geri dönüşlerini işliyorum. Benim Atlantis’im fiziki sular altındaki mitolojik bir kayıp şehirden ziyade, bugün yükselen yeni bir bilinci anlatıyor." - Mercan Dede*
Mercan Dede, Atlantis Rising sergisinden* Melisa Vardal'ın Milliyet'te yayınlanan Mercan Dede röportajından. (https://www.milliyet.com.tr/kultur-sanat/kadim-kulturlerden-besleniyorum-6988647)


Comments


bottom of page