top of page

Beden baskı altında nasıl şekillenir?


Uluslararası birçok sanatçının baskı temasını Queer bakışla incelediği eserlerinden oluşan seçki geçtiğimiz ay boyunca Viyana Queer Museum'da sergilendi

Sergiden görünüm.


Küratörlüğünü Alper Turan ve Nazım Ünal Yılmaz'ın üstlendiği Beden Baskı Altında Nasıl Şekillenir? adlı sergi 18 Mayıs - 15 Haziran arasında izleyicilerle buluştu. Sergi, birçoğu Türkiye'den olan sanatçılar sayesinde Viyana ile İstanbul arasında bir iletişim alanı yaratıyor. Viyana Queer Müzesi, Viyana'da queer kültürel tarih ve sanat için öngörülen, gelecekteki bir müze hakkında bir fikir vererek, Volkskundemuseum'un konuğu olan bir dernek ve açık bir girişim olarak sergiye ev sahipliği yapıyor.


Sergide Natalia Gurova, Nihat Karataşlı, Zeynep Kayan, Can Küçük, İz Öztat ve Ann Antidote, Dorian Sarı, Toni Schmale, Carlos Vergara, Cansu Yıldıran'ın eserleri bulunuyor. Sanatçıların pasif-defansif, sosyal ve mahrem olan, baskı ve zevk noktaları arasındaki benlikleri ve üretimlerine odaklanan sergi, queer&feminist öznelere yönelik baskıların bakışından yorumlanmak için bir alternatif de oluşturuyor.


Sergiden görünüm.


Eserlerde yer alan bedenler aynı nedenle asılan, devrilen, köşeye sıkıştırılmış, itilmiş veya bastırılmış olarak temsil ediliyorlar. Bedende kesişen haz ve şiddet kesişimlerinin bir alegorisi haline gelen sergi bütünü, Politik baskı tek bir bedende nasıl kendini gösterir? Cinsel pratiklerimizdeki güç dinamikleri toplumsal olanlarla ne kadar paralel? Kişi karşı koymadan baskı nasıl aşılabilir? gibi soruları da izleyicilere yöneltiyor.


Sergiden görünüm.


Politik ve cinsel bir bakışı aynı anda yansıtan Beden baskı altında nasıl şekillenir? adlı sergi, bir folklor müzesinin içinde yer almasıyla da gündelik yaşam, müzecilik ve kültürel yapılanmaya yeni bir bakış penceresi açıyor.
Comments


bottom of page