top of page

Arter’den çevrimiçi Hareket Atölyesi


Arter, çevrimiçi ortama taşıdığı Hareket Atölyeleri’ne, 15 Nisan’dan itibaren Dila Yumurtacı’nın yürütücülüğünde gerçekleşecek Özgür Hareket / Anda Hareket başlıklı atölye çalışması ile başlıyor. Duygu ve düşüncelerin bedende nasıl ortaya çıktığına ve nasıl dönüştüğüne eğilecek olan atölye, gevşeme ve serbest bırakma egzersizleri yoluyla sinir sisteminin rahatlatılmasını amaçlıyor


Dila Yumurtacı, Fotoğraf: Harun Özkara

Arter’in iki aylık süreçlerde farklı içerik ve yaklaşımlar etrafında kurgulanan Hareket Atölyeleri, katılımcıların bedenle çalışmaya dair farklı yöntemleri deneyimleyerek hareket alanlarını genişletebileceği bir alan açıyor. Kamu sağlığını korumak için toplumun bir bölümünün evlerine kapandığı ve harekete odaklanan çalışmalara duyulan ihtiyacın dönüşüm geçirdiği bu dönemde Arter, süregiden bir program olan Hareket Atölyeleri’ni çevrimiçi ortama taşıyarak katılımcılara alternatif bir rahatlama alanı sunuyor.


Pratiğinde farklı disiplinleri bir araya getiren sanatçı Dila Yumurtacı yürütücülüğünde gerçekleşecek çevrimiçi Özgür Hareket / Anda Hareket atölyesinde somatik metotlar, farkındalık teknikleri, meditasyon, yoga ve çağdaş dans aracılığıyla hareket ve hisler arasındaki ilişkiye odaklanılacak. Duygu, düşünce ve hislerin bedende nasıl ortaya çıktığı ve dönüştüğü üzerine eğilen atölye, katılımcıları bedenleri aracılığıyla içerisi ve dışarısıyla bağ kurarak, hem kendi iç dünyaları hem de bulundukları mekânda farkındalığı çağırma, anda olma ve akışta kalabilme hâllerini deneyimlemeye davet edecek. Gevşeme ve serbest bırakma egzersizleri yoluyla sinir sisteminin rahatlatılmasını amaçlayan atölyede, zihin ve beden birlikteliğini sağlamak için "özgür hareket"in peşinden gidilecek.


Hareket Atölyeleri kapsamında düzenlenecek olan Özgür Hareket / Anda Hareket başlıklı çalışma, 15 Nisan Çarşamba akşamı başlayacak ve 8 hafta boyunca her Çarşamba 19:00–20:15 saatleri arasında gerçekleşecek. Katılımın ücretsiz ve kontenjanla sınırlı olduğu atölye çalışması için ogrenme@arter.org.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırılabilirsiniz.

Comentarios


bottom of page