top of page

Açık Seminer’in konuğu Aslı Seven: "Arazi olmak"


Açık Seminer, Sessiz Şahit başlıklı 2021 programının dördüncü oturumunda Aslı Seven’in Arazi Olmak: Sanatsal Araştırmadan Saha başlıklı konuşmasına ev sahipliği yapıyor. 27 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de Zoom platformu üzerinden gerçekleşecek buluşma, ücretsiz ve herkese açık olarak düzenleniyorÖzel Saint-Joseph Fransız Lisesi, bağımsız sanat inisiyatifi poşe ve Murat Alat iş birliğiyle, bir kamusal eğitim - araştırma programı olarak kurgulan Açık Seminer’in yeni oturumu antropoloji ve sanatsal araştırma alanlarından çekilmiş seçili örnekler üzerinden çapraz bir okuma ile araştırmacının saha yöntemleri ve saha ile olan ilişkisine dair bir izlek çizmeyi hedefliyor.


Araştırmalarında ve projelerinde alt yapısal şiddet biçimlerinin yapılı çevre aracılığıyla şekil kazanma süreçlerine odaklanan bağımsız küratör ve yazar Aslı Seven, konuşmasında, bilimsel gerçeklikte aranan nesnellik ile araştırmacının konumlanmış öznelliği arasında mekik dokuyarak süreç ve sergi, üretim ve tüketim, saha ve müze ikilikleri arasında modern aklın arındırma operasyonları (B. Latour) üzerine bir düşünce sunmayı amaçlıyor.

“Araştırmacı-sanatçının saha ilişkisini yeni materyalist yaklaşımlar içinden düşünerek, bir yandan karmaşıklık (T. Morton) ve akrabalık (D. Haraway) teorileri ile diğer yandan nesnenin geri çekilişi (G. Harman), opaklık hakkı (E. Glissant) veya anlamamanın egzotizmi (C. Lin) arasında, hafriyatçılık (extractivism) perspektifini unutmadan, nasıl bir dengede konumlandırabiliriz?” sorularını tartışmaya açan konuşma, başlığını Aslı Seven'in 2018 yazında İMÇ 5533'te gerçekleştirmiş olduğu bir küratoryal araştırma denemesinden alıyor. "Arazi" teriminin askeri ve mülkiyetle ilişkili kökenlerinden; "Arazi Olmak" deyiminin bir arka planın içinde kaybolarak gözle görünmez olmak

ve bu yöntemle kaçmak anlamından ve tamlamanın kelimesi kelimesine ele alındığında araziye dönüşmek anlamına gelişinden esinlenen "arazi olmak”, 2020 yılında, şu anda yayın aşamasına geçen Tropik Kargo isimli bir novellanın yazımına yol açmış bulunuyor. ”Arazi Olmak" deneyiminin ise bu konuşmada yeniden ele alınarak bir küratörün saha araştırmasının yukarıdaki okumalar ışığında ne olabileceği ve ne üretebileceğine dair spekülasyonlara mazeret oluşturması hedefleniyor.


Açık Seminer’in Sessiz Şahit başlıklı 2021 programı kapsamında 27 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de gerçekleşecek Aslı Seven’in Arazi Olmak: Sanatsal Araştırmadan Saha başlıklı konuşmasına yayınlanan formu doldurarak kayıt olabilirsiniz.


コメント


bottom of page