top of page

Aşk hırçın bir kuştur

Dikiz Jülyet, dürbününü Georges Bizet'in Carmen operasına çevirdi. Jülyet's Habanera, 12 Mayıs akşamı yayında!


Albüm kapağı konsepti: Çiçek Çocuk


Geçtiğimiz sene Mart ayında başrolünü Kübra Uzun'un üstlendiği Koli Kanonu adlı video üretiminin ardından bu sene Dikiz Jülyet'in Habanera adlı videosuna geri sayım başladı.


Georges Bizet'in Carmen operasında yer alan 'Habanera' adlı ünlü aryadan esinlenen eser, adını da aryanın ilk cümlesinden alıyor: Aşk hırçın bir kuştur. Sözlerinin devamı bir manifesto niteliği taşıyan eserde, Lubunca ile karışık olarak toksik olan her şeye karşı bir duruş sergileyen Dikiz Jülyet, kendi trans feminist perspektifinden oluşan beyanlarını da eklemeyi ihmal etmiyor.


Noiseist Records stüdyosunda gerçekleşen ses kayıtları, eserin orijinal versiyonunda yer alan vokallerin Bizet'in yazdığı haliyle ve altı kanal olarak kaydedilip birleştirilerek bir performans halini alıyor.


Koli Kanonu'nda olduğu gibi Jülyet's Habanera'da da prodüksiyon [alt]cut imzasını taşıyor. Beyoğlu Küçük Meyhane'de çekilen videonun yönetmenleri Efe & Yine kardeşler iken, videonun tamamında Ece Latifaoğlu, Ercan Kırsız, Tümay Tüzüner, Mira Çelik, Ezel Dayi, Anna Tholia, Dirty Projector, Betül Erişir, AntreSx, el1fkk, Kiki ggNash, Ege Levan, Emre Kaya, Burcu Melekoğlu, Vuslat Karan, Franz von Bodelschwingh'in katkıları da var.


Yine Koli Kanonu'nda gördüğümüz Madam Sipsi, Butch Berna ve Kübra Uzun'a ek olarak Akış Ka ve Bulut Sezer de Jülyet's Habanera'da Jülyet'in ahiret arkadaşları ve suç ortakları olarak yer alıyorlar.


Videoya ek olarak hazırlanan proje albümü, video ile aynı gün, 12 Mayıs'ta [alt]records üzerinden tüm platformlarda yerini alacak. Albümde; BasicDisarm, Jtamul, Kuman ve Mx. Sür imzalı dört adet remix kayıt bulunuyor. Albümün miksing'leri Can Kuman ve Çağan Tunalı'ya, mastering'leri ise Can Kuman'a ait.

Bu yolculukta rehberlerimiz cadılar, canavarlar ve kriminal kuirler, kadim zamanlardan an'a uzanan hikayelerini aktaracaklar. Silip yeniden yazılamayacak tarihimizi göğüslenerek geliyoruz.

Yertsiz, yurtsuz ve zamansız..


[alt]cut manifestosundan bir alıntı

Comentarios


bottom of page